اولویت بازرسان برای کشف کالای قاچاق مشخص شد: فروشگاههای زنجیره‌ای و پاساژها +سند

[ad_1]

همچنین در این بخشنامه از سازمان حمایت مصرف کنندگان خواسته شده شناسایی و رصد کالاهای قاچاق در گلوگاهها مانند اماکن و انبارهای نگهداری کالا را مد نظر قرار دهند.

به گزارش صبحانه، قاچاق کالا پدیده‌ ای چند‌وجهی است که متاثر از عوامل گوناگون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و قضایی، معضلات مختلفی برای جامعه ایران به همراه داشته، لذا مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز نیاز به همکاری مجموعه‌ ای از دستگاه ‌های حاکمیتی و فعالان اقتصادی دارد.

از اقلام مهم قاچاق بر اساس گزارش‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می ‌توان به فرآورده ‌های نفتی، البسه، دارو، سیگار و اقلام الکترونیکی همچون گوشی موبایل اشاره کرد که طرح های مهم مربوط به جلوگیری از ورود برخی از این اقلام مثل رجیستر کردن گوشی ها، به نتیجه ملموسی ختم نشده است.

اما در این میان، وجود اقلام قاچاق در برخی فروشگاههای بزرگ و مشهور در سراسر کشور که اقلام موجود در آن در معرض دید روزانه هزاران نفر قرار دارد، موضوعی است که در ماههای اخیر مورد توجه ویژه بازرسان و نهادهای نظارتی قرار گرفته و بازدید و بررسی این موضوع در دستور کار قرار دارد.

قاچاق کالا

بر اساس بخشنامه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مدیرعامل سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، مواردی مورد تاکید قرار گرفته که از جمله آن، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، کنترل و پایش مستمر سطح عرضه توسط فعالان صنفی است.

همچنین از این سازمان خواسته شده اولویت بازرسی را بر فروشندگان عمده، فروشگاههای زنجیره ای و بزرگ، پاساژها و مراکز علنی عرضه کننده کالای قاچاق قرار داده و در عین حال، شناسایی و رصد کالاهای قاچاق در گلوگاهها مانند اماکن و انبارهای نگهداری کالا را مد نظر قرار دهند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *