توضیحات ظریف درباره نقض صریح برجام

[ad_1]

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه انواع بدعهدی ها و نقض ها وجود دارد، گفت: ولی نقض هایی هست که از نظر برجام و اعضا همانطور که در توافق آمده می تواند به عنوان نقض صریح یا عدم اجرای جدی توافق تعبیر شود.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در نشست مجمع عالیرتبه سیاسی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، در خصوص تحریم 18 فرد و نهاد ایرانی توسط آمریکا و در گفت وگویی با بیان اینکه انواع بدعهدی ها و نقض ها وجود دارد، گفت: ولی نقض هایی هست که از نظر برجام و اعضای برجام همانطور که در توافق آمده می تواند به عنوان نقض صریح یا به عبارت برجام، (عدم اجرای جدی برجام) Significant nonperformance تعبیر شود که در آن صورت انتخاب اجرای بند 36 برجام و خروج جزیی یا کلی از تعهدات برجام وجود دارد.

وی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت وگو می کرد، در عین حال یادآور شد: این تصمیمی است که باید توسط عالیترین مقامات کشور و هیأت نظارت گرفته شود.

ظریف همچنین خاطرنشان کرد: البته معتقد نیستیم شرایط کنونی نزدیک به آن وضعیت است.

به گزارش فارس، وزارت خارجه کشورمان شب گذشته و ساعاتی پس از اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی به بهانه برنامه موشکی ایران، این اقدام آمریکایی ها را سخیف و بی ارزش خواند.

وزارت امور خارجه در بیانیه خود ابتدا به ارسال نامه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به کنگره و تأیید تبعیت ایران از تعهدات برجامی پرداخت و عنوان کرد: «رئیس جمهور آمریکا در اجرای تعهدات کشور خود بر اساس برجام، اقدام به تمدید توقف تحریم های کنگره آمریکا علیه ایران کرد. بر اساس برجام رئیس جمهور آمریکا متعهد است با استفاده از اختیارات خود، اجرای تحریم های هسته ای کنگره آمریکا علیه ایران را متوقف کرده و مرتباً به این توقف استمرار بخشد.»

این بیانیه به اعمال تحریم های جدید در کنار ادامه تعلیق تحریم های هسته ای هم اشاره کرده و در ریشه یابی این اقدام آمریکایی ها نوشته: «در کنار اجرای این تعهدات، دولت آمریکا به منظور جبران ناکامی خود در قانع کردن متحدین اروپایی برای خروج از برجام، اقدام به اضافه کردن نام تعداد دیگری از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی، به فهرست تحریم های یکجانبه و غیرقانونی خود به بهانه کمک به برنامه موشکی ایران کرد.»

در نهایت در این بیانیه آمده است، «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن اقدام سخیف و بی ارزش آمریکا در اضافه کردن اسامی افراد جدید به فهرست تحریم های غیرقانونی خود، متقابلا اقدام به تحریم تعدادی دیگر از اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی که در ضدیت با مردم ایران و سایر ملل مسلمان منطقه گام برداشته اند، خواهد نمود. اسامی این اشخاص به زودی اعلام خواهد شد.»

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *