دستگیری زنده بن‌لادن کاملا امکان‌پذیر بود

[ad_1]

یک فرمانده نظامی آمریکا با اشاره به عملیات ویژه برای بازداشت اسامه بن لادن اعلام کرد: دستگیری زنده اسامه بن لادن، رئیس پیشین القاعده کاملا امکان پذیر بود.

به گزارش ایسنا، دریادار ویلیام مک ریون، رئیس پیشین فرماندهی عملیات ویژه آمریکا در گفت وگو با شبکه تلویزیونی بی بی سی، با اشاره به عملیات ویژه برای بازداشت بن لادن گفت: عملیات سال ۲۰۱۱ بسیار خوب پیش رفت. همانگونه که انتظار داشتیم. به جز اینکه هلی کوپتر توسط نیروهای آمریکایی به هنگام فرود با دیوار مجتمع اصابت کرد. این اتفاق باعث شد که امیدها برای محرمانه ماندن عملیات از بین رود.

وی ادامه داد: قرار بود براساس برنامه اصلی نیروها از طریق طناب از سقف پایین بیایند و عملیات نظامی را انجام دهند.

مک ریون افزود: همواره در چنین عملیاتی بدترین سناریوها نیز در نظر گرفته می شود.  برهمین اساس ما برنامه اول، برنامه دوم، برنامه سوم و برنامه چهار داشتیم. زمانی که اندکی برنامه اول با مشکل مواجه شد ما بلافاصله برنامه دوم را اجرا کردیم.

این مقام نظامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا احتمالی برای زنده دستگیر کردن بن لادن وجود داشت گفت: به طور حتم. من تصور می کنم بسیاری از مردم این احساس را دارند که این ماموریت فقط برای کشتن بن لادن بود اما اینگونه نبود.

وی ادامه داد: براساس قوانین زمانی که هدف مورد نظر کاملا مشخص است که تهدید به شمار نمی رود شما می توانید به جای کشتن وی را بازداشت کنید. برعکس این ماجرا همانگونه که من به سربازان اعلام کردم اگر شما احساس کنید که تهدیدی وجود دارد در این صورت مجبور هستید تصمیم بگیرید. باید در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.  برهمین اساس وقتی شما به طبقه سوم می آیید و مردم در حال دویدن هستند و شما دید شب را دارید اتفاقات بسیاری می افتد. به طور مشخص آنها تصمیم درستی گرفتند.

در گزارش اولیه ارائه شده درباره این ماموریت آمریکا اعلام شد که تبادل آتش میان بن لادن و کماندوها انجام گرفته است.

وی از همسرش به عنوان سپر انسانی استفاده می کرد اما بعدها مقامات های آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کردند، در صحنه تنها دو زن جیغ زده و تلاش می کردند از یک مرد غیرمسلح حفاظت کنند.

رابرت اونیل که در انظار عمومی به عنوان فردی که در آن عملیات ویژه به بن لادن شلیک کرده است شناخته می شود گفت، وی دو بار به سر رهبر پیشین القاعده شلیک کرده و زمانی که وی به زمین افتاده است برای بار سوم نیز شلیک کرده است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *