مهندس روابط رژیم صهیونیستی و عربستان کیست؟

[ad_1]

یک تحقیق صهیونیستی فاش کرد که تحول در روابط رژیم صهیونیستی و عربستان از اوایل دهه ۸۰ قرن گذشته آغاز شده بود و اولین نشانه های این تحول، ارائه طرح هایی از سوی ریاض برای حل منازعه فلسطینی ـ اسرائیلی در قبال به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی توسط کشورهای عربی بود.

به گزارش ایسنا، در این تحقیق که توسط “یوسی میلمان” تحلیلگر مسائل اطلاعاتی تهیه شده، آمده است که بندر بن سلطان رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان، مهندس روابط این کشور با تل آویو بود.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، براساس این تحقیق، شاهزاده بندر عامل تحریک خاندان پادشاهی عربستان به تقویت روابط با رژیم صهیونیستی بوده است؛ چراکه معتقد به لزوم استفاده از این روابط برای مقابله با ایران بود.

میلمان تاکید کرده است که بندر در سال ۲۰۰۷ با ایهود المرت نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی دیدار کرده بود و مائیر داگان رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل “موساد” هم با مسئولان عربستانی دیدار داشت.

وی خاطرنشان ساخته است که مهمترین مسائل مورد بحث میان داگان و مسئولان عربستانی، درخواست از ریاض برای صدور مجوز عبور هواپیماهای اسرائیلی از آسمان عربستان در مسیر حمله به تاسیسات هسته ای ایران؛ در صورت اتخاذ چنین تصمیمی توسط مقامات صهیونیستی بود.

میلمان تصریح کرده است که وقتی نتانیاهو و وزرای وی درباره روابط اسرائیل با کشورهای عربی سنی صحبت می کنند، همه می دانند که منظور آنها کیست؟ همان عربستان است.

این تحلیلگر مسائل اطلاعاتی تاکید کرد که مسئولان صهیونیستی به خاطر اینکه دولت های عربی در مقابل افکار عمومی کشورهایشان در تنگنا قرار نگیرند، با کشورهای حاشیه خلیج فارس که با این رژیم روابط مخفیانه دارند، چیزی درباره این روابط رو نمی کنند.

وی اعلام کرد که عربستان به صورت غیرمستقیم به اسرائیل نفت صادر می کند و این کار از طریق برخی بازرگانان واسطه گر میان طرفین در مناطق تحت اداره تشکیلات خودگردان فلسطین، کردستان عراق، اردن و قبرس صورت می گیرد.

میلمان در بخش دیگری از گزارش خود آورده است که اسرائیل تحت رهبری مناحیم بگین نخست وزیر این رژیم با مخالفت خود با طرح های ریاض در آن زمان، جلوی نقش آفرینی های عربستان را گرفت.

وی خاطرنشان ساخته است که نیاز به مقابله با ایران باعث شده است که ریاض توجه خود به مساله فلسطین را کاهش دهد؛ به طوری که این مساله دیگر شرط نزدیکی به تل آویو نیست و در همین حال، تل آویو مصادیق نرمش و انعطاف ریاض را نادیده می گیرد.

این تحلیلگر صهیونیست همچنین به اسناد فاش شده توسط سایت ویکی لیکس درباره همکاری سازمان موساد با بحرین و صادرات تولیدات امنیتی اسرائیل به امارات اشاره کرده است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *